Aktualności

Konferencja naukowa pod hasłem: „Zrozumieć pandemię COVID-19” zorganizowana przez Łódzką Grupę Wojewódzką IPA

11 grudnia 2021r., w Restauracji „Jan” w Bełchatowie, z inicjatywy i według pomysłu Prezes Łódzkiej Grupy Wojewódzkiej Sekcji Polskiej International Police Association kol. Anety Sobieraj zorganizowano konferencję naukową pod hasłem: „Zrozumieć pandemię COVID-19”.

 

            Do wygłoszenia prelekcji tematycznych zostali zaproszeni przyjaciele Łódzkiej Grupy Wojewódzkiej IPA:

  • Artur Olsiński - Dyrektor Łódzkiego Oddziału NFZ - temat: „Wirus SARS-CoV-2 oraz choroba COVID-19 na terenie województwa łódzkiego”,
  • Andrzej Kasprzyk - Dyrektor Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi – temat: „Skutki oraz sposób postępowania z osobami zakażonymi wirusem SARS-C0V-2 na przykładzie Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi,
  • Sebastian Jasiński - Ratownik medyczny, koordynator ratownictwa przy SP ZOZ Wieluń – „Pierwsza pomoc i zasady udzielania pierwszej pomocy osobą zakażonym wirusem SARS-CoV-2

            W Konferencji wzięło udział około 200 uczestników, reprezentantów różnych służb mundurowych oraz społeczności lokalnych województwa łódzkiego, m.in. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, komend powiatowych policji garnizonu łódzkiego, Straży Miejskiej w Łodzi i Bełchatowie, Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie oraz pracownicy Urzędów Miasta w Bełchatowie i gmin powiatu bełchatowskiego przedstawiciele jednostek medycznych oraz zaproszeni przyjaciele i wspierający działalność IPA . Organizatorzy upamiętnili udział w konferencji obdarowując każdego uczestnika okolicznościowymi upominkami.

            Warto dodać, że uczestnikiem konferencji był także Pan prof. Jan Krakowiak Prezes Poddębickiego Centrum Zdrowia, który podczas spontanicznie zaimprowizowanego wystąpienia wyeksponował znaczenie dbałości o szeroko rozumiany aspekt zdrowia publicznego i leczenie chorych z innymi schorzeniami, co w dobie pandemii jest niewątpliwie utrudnione. Zdaniem prelegenta jest to zagadnienie nie mniej ważne niż sama walka z groźnym wirusem. Wątek ten, będący w spektrum zainteresowań naukowych pana prof. Jana Krakowiaka pojawiał się także w jego licznych wypowiedziach podczas panelu dyskusyjnego konferencji.

            Każda z wygłoszonych prelekcji przedstawiała zagadnienia związane z walką z pandemią z innej perspektywy. Wykład Pana Dyrektora Artura Olsińskiego uświadamiał zebranym ogrom zjawiska w skali całego województwa, to obraz walki systemowej, organizacji placówek i infrastruktury to także finansowanie tej walki – dość powiedzieć, że w dniu konferencji koszt walki z pandemią tylko w województwie łódzkim wyniósł 2 mld. zł.

             Dyrektor Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi Pan Dyrektor Andrzej Kasprzyk opowiedział o zmaganiach z pandemią na innej płaszczyźnie. Opowiedział o nagłej konieczności stworzenia w ramach zarządzanego szpitala miejsca zdolnego przyjąć zakażonych wirusem – chorych na COVID 19 i następnie otoczyć ich stosowną opieką medyczną.

            Wreszcie prelekcja Pana Sebastiana Jasińskiego ratownika medycznego. Dla „mundurowych” uczestników konferencji to, można powiedzieć, kolega po fachu. Jednak w dzisiejszej rzeczywistości jego służba jest bardziej na pierwszej linii frontu. To wykład najbliższy praktyce, to instrukcja postępowania w przypadkach kiedy trzeba ratować życie drugiego człowieka i zadbać przy tym o własne bezpieczeństwo, to wiedza przydatna w sytuacji, w której dziś każdy z nas może się znaleźć.

            Organizatorem wykonawczym konferencji był kol. Stanisław Jabłoński Przewodniczący Regionu IPA w Bełchatowie. To on zadbał w najdrobniejszych szczegółach o płynność przebiegu tej konferencji, o komfort prelegentów i uczestników.

            Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że Konferencja przyczyniła się do propagowania prawidłowych zachowań społecznych niezbędnych jako element walki z pandemią i w tym kontekście jej znaczenie miało doniosły charakter w promocji zdrowia. Cele zostały osiągnięte poprzez bezpośredni kontakt uczestników z autorytetami walczącymi na co dzień z pandemią na różnych frontach. Stworzyła ona możliwość usystematyzowania wiedzy na temat nękającej populację choroby, wiedzy pojawiającej się w przestrzeni publicznej często z niewiarygodnych źródeł.

            Warto wspomnieć, że tego dnia, tj. 11 grudnia 2021 roku z głośników telewizorów i radioodbiorników słychać było komunikat, że liczba osób dotkniętych zakażeniem wyniosła 23 764, w województwie łódzkim choroba zaatakowała 1311 osób, a w wyniku COVID-19 zmarło 486 osób. Ale obok tych smutnych wiadomości, z tych samych głośników popłynęły też dzięki kolęd zwiastujące nadejście Świąt Bożego Narodzenia.

 Konferencja została przygotowana z zachowaniem wszelkich obostrzeń i nakazów sanitarnych obowiązujących na terenie naszego kraju.

 

 

tekst: Krzysztof Kubiak

zdjęcia: Magdalena Stasiak

Powrót na górę strony